Gmina Muszyna – Inwestycje – Kolej widokowa na Malnik

Fot. i wizualizacja © Konrad Rogoziński

Tekst: © Zuzanna Długosz i Konrad Rogoziński

Partner artykułu: Miasto i Gmina Uzdrowiskowa Muszyna

Mała - wielka góra

Koncepcja budowy kolei widokowej na szczyt góry Malnik

“Swoje wizje roztaczamy mając na uwadze teorię zrównoważonego rozwoju, wedle której miejsce i zasady harmonijnego funkcjonowania ludzi i przyrody powinny być zorganizowane tak, by uwzględniać dobrze pojęte interesy zarówno mieszkańców jak i przyrody.”

Wizualizacja kolei widokowej na szczyt góry Malnik w Muszynie, © Konrad Rogoziński

Walory widokowe Sądecczyzny a Gmina Muszyna

Mając doświadczenie przejścia większości szlaków i odwiedzenia niemal wszystkich punktów widokowych w Beskidzie Sądeckim, mogę zaryzykować tezę, że góra Malnik oferuje najlepszą panoramę, na pewno pośród niezagospodarowanych szczytów w Beskidzie Sądeckim. Piszę to w odniesieniu do Jaworzyny Krynickiej, wież widokowych i miejsc ze zorganizowaną baza noclegową jak na przykład Bacówka nad Wierchomlą. Aczkolwiek i tu w kilku przypadkach bym polemizował. Bo poza samym oczywistym walorem w postaci korony Tatr na horyzoncie, Malnik ma coś jeszcze… Spektakularny widok “na przestrzał” wzdłuż osi wschód-zachód Doliną Popradu, pozwala podziwiać niekończące się, zanikające z każdym kolejnym planem wzniesienia. Na prawym brzegu Beskidu Sądeckiego, na lewym Kurcinskiej Magury i Lubovnanskiej Vrchiovyny. 

To sprawia, że w naszej opinii panorama ta jest mocnym rywalem dla zarastającej

(zachodni widok na Tatry)  z każdym rokiem panoramy z Jaworzyny Krynickiej i pięknej (ale tłumnej), panoramy spod Bacówki nad Wierchomlą. 

Historia pomysłu 

Można mieć tylko żal, że przez ponad 30 lat, wracający jak bumerang temat budowy stacji narciarskiej na Malniku, nie został w odpowiednim czasie realizowany, choćby pod kątem uzyskania pozwoleń i na tę chwilę jest to niesamowicie trudne. Ale czy nierealne? 

Poszerzający się fanclub tego pomysłu, traktując ograniczenia jako szansę, pokazał światu nowy plan. Wygląda na to, że będzie łączył bezwzględną potrzebę ochrony świata przyrody i gospodarki wodnej, z możliwością poszerzenia dostępności turystycznej tego niebywałego zakątku… Kompromisem dla obu tych zagadnień może być kolejka widokowa. 

Należy dodać, że inwestycja ta w minimalnym stopniu ingeruje w przyrodę. Nie ma konieczności wycinki lasu czy innych, agresywnych form oddziaływania na teren.

Zobacz galerię:

Na jakim etapie są plany?

 W Biuletynie MiGU Muszyna z grudnia 2020 r. czytamy, że projekt jest na etapie konsultacji społecznych. Zespół projektowy dał opinii publicznej możliwość wypowiedzenia swoich opinii na ten temat w kanałach social media.

Więcej przeczytamy na:

Kolejkowe plany

Budowa dolnej stacji kolejki planowana jest na zboczu Suchej Góry w pobliżu sanatorium “Korona”. Warto przy tej okazji przywołać nazwę szczytu, ponieważ Ogrody Zmysłów, które się na niej znajdują znajdują się na jej kulminacji, przyćmiewają jej geograficzną nazwę. Po tej topograficznej dygresji wracamy do kolejki. U bram wejścia do Ogrodów Zmysłów, od strony ulicy Mściwujewskiego, znajduje się spory, niezagospodarowany teren, z którego być może ruszymy w podniebną podróż. Wzniesiemy się nad zakolem Popradu, nad ulicą Ogrodową, aż na sam szczyt wzniesienia znajdującego się w Górach Leluchowskich. Tu warto zaznaczyć, że według nowej regionalizacji Karpat polskich, wznosić się będziemy nad Pogórzem Popradzkim. Meta planowana jest na Malniku. Osiągniemy więc wysokość: 726 m n.p.m. 

Finałową atrakcją ma być panorama widokowa, a może coś więcej, o czym w dalszej części artykułu. Tak syci wrażeń możemy zakończyć wycieczkę, jednak sporej grupie pozostanie niedosyt… 

Przybliżona lokalizacja dolnej stacji kolejki widokowej na Malnik

Robocza wizualizacja przy biegu kolejki widokowej nad Muszyną

Film i montaż:

Malnik i co dalej?

Na szczycie znajdziemy żółty szlak pieszy (Muszynka – Żegiestów), który zachęca do pieszych wędrówek. Otwiera więc możliwości turystom pieszym. Niedaleko, bo już na Czarnych Garbach, do ścieżki dochodzi szlak niebieski (Leluchów-Żegiestów), szlak czarny, czerwony… 

Krótko mówiąc: kolej widokowa na Malnik może być preludium do uprawiania turystyki Pieszej i być dużym ułatwieniem dla osób o mniejszej mobilności i kondycji.

A narty?

Inspiracja dla tras biegowych

Rozważania zacznijmy jednak od przejrzenia nart. Przyjęło się uważać, że pod słowem “narty”, kryją się narty zjazdowe. Na sklepowych półkach są jednak jeszcze: skitury, biegówki, freestyle, czy te znane nam z telewizji: narty do skoków. Bieżący rok uwypuklił nam szczególnie pomysłowość wszystkich chcących spędzić czas na nartach… i z drugiej strony wpłynął na udoskonalenie oferty wypożyczalni i instruktorów tych dyscyplin, dla których wyciąg narciarski nie jest integralną częścią. Być może dobrym pomysłem będzie spojrzenie na sąsiedni Beskid Niski, a konkretniej mówiąc na Ptaszkową. Zbudowano tam wysokiej klasy Centrum Sportów Zimowych, ze świetnie zorganizowanymi trasami dla biegówek.

Marzy nam się sieć wielofunkcyjnych całorocznych tras dla sportów zarówno zimowych jak i tych bezśnieżnych. Ale skoro my o nartach – dlaczego by nie pokusić się o zorganizowanie utrzymywanych tras pod kątem skiturów, biegówek i innych. Świetnym dopełnieniem byłoby choćby częściowe ich oświetlenie i ratrakowanie. 

Wydaje się więc, że kolej widokowa może być przyczynkiem do otwarcia nowego rozdziału dla muszyńskiego narciarstwa.

Skitouring w Beskidzie Sądeckim

Rowery

Inspiracja dla Bike Parku

Muszyna z każdym miesiącem i rokiem staje się coraz mocniejszym graczem na rynku usług o tematyce rowerowej. EuroVelo 11, AquaVelo czy Szlak Wód Mineralnych to znane już i chętnie uczęszczane drogi rowerowe. W ostatnim roku w regionie powstały dwa komercyjne, zamknięte bikeparki – jeden na Słotwiny Arena w gminie Krynica, drugi na Ślizgostradzie na Złockiem w gminie Muszyna. Rozbudowa infrastruktury rowerowej o kolejne, zarówno mocno terenowe jak i rodzinne trasy w paśmie Gór Leluchowskich, wzniosłoby infrastrukturę sportową Gminy Muszyna na nowy poziom.

Trasy MTB Downhill na Słotwiny Arena są przykładem rozwoju profesjonalnej infrastruktury rowerowej
Trasy MTB Downhill na Słotwiny Arena są przykładem rozwoju profesjonalnej infrastruktury rowerowej
Trasy zjazdowe na Sankostradzie w lecie służą jako dobrze zagospodarowany park rowerowy

Bike Park Słotwiny Arena

Park Rowerowy Złockie Jasieńczyk

Coś jeszcze?

Wieża widokowa

Na pewno wieża widokowa. Być może nie w stylu tej z kładką w koronach drzew, jak na Słotwinach w Krynicy-Zdroju, ale raczej taka jak choćby na Koziarzu czy Radziejowej. Miłośników pięknych, niezakłóconych widoków przybywa wraz z popularyzacją turystyki górskiej, a nie każdy ma możliwości zdrowotne i kondycyjne, by bez przeszkód zdobywać wspomniane powyżej wieże na szczytach Beskidu Sądeckiego.

Wieża widokowa na Koziarzu jako inspiracja dla tej na Malniku

Taki widok roztaczał się ze starego przekaźnika, który miał wysokość około 50 metrów. Daje to obraz perspektywy z ewentualnej wieży widokowej usytuowanej w podobnej lokalizacji na szczycie góry Malnik. Przy dobrej przejrzystości widok Tatr nie jest wyjątkiem

Widoki z Malnika i z pułapu kilkudziesięciu metrów ponad nim są obłędne o każdej porze roku

Drewniane wieże widokowe mają niepowtarzalny klimat, poza samymi walorami widokowymi są atrakcjami samymi w sobie.

Góra Malnik urzeka swoimi walorami naturalnymi i stwarza duże możliwości inwestycyjne w duchu zrównoważonego rozwoju. Na szczyt prowadzi betonowa droga oraz doprowadzone są media. Znacznie ułatwia to logistykę budowy oraz obsługi całej inwestycji w przyszłości

Alternatyw jest wiele

Myślę, że pozostałe pomysły poszerzenia produktów dla ludzi biznesu są nieograniczone: od parków linowych, placów zabaw, przez trasy biegowe, nordic walking, zorbing, po questy, odznaki i inne ciekawe formy aktywnego wypoczynku. Inspirujmy się innymi miejscami zarówno w Polsce jak i za granicą. Często nie trzeba “wymyślać koła od nowa”, tylko dokonać odpowiedniego rozeznania i dopasować wizję inwestycji już istniejących i zaimplementować je na nasz grunt uwzględniając lokalną specyfikę. Tutaj nie ma ograniczeń, ponieważ ludzka wyobraźnia nie ma granic, a marzenia nic nie kosztują. 

Wizualizacja kolei gondolowej w Solinie Źródło:Polskie Koleje Linowe S.A.
Wizualizacja kolei gondolowej w Białce Tatrzańskiej Źródło: materiały inwestora

Swoje wizje roztaczamy mając na uwadze teorię zrównoważonego rozwoju, wedle której miejsce i zasady harmonijnego funkcjonowania ludzi i przyrody powinny być zorganizowane tak, by uwzględniać dobrze pojęte interesy zarówno mieszkańców jak i przyrody. By udowodnić realność tego typu inwestycji można przywołać te obecnie realizowane w Solinie nad zaporą oraz w Białce Tatrzańskiej.

Odkryj nieznane - Dubne, Leluchów i Wojkowa

Wojkowa jesienią

Wycieczki piesze, rowerowe, a zimą na biegówkach czy skiturach do położonych po drugiej strony gór Wojkowej, Leluchowa czy Dubnego zwiększyłyby ruch turystyczny w tym mało uczęszczanym paśmie górskim.

Przyczyniłoby się do zwiększenia atrakcyjności i rozbudowy infrastruktury turystycznej tych urokliwych miejscowości, co z kolei wpłynęłoby to korzystnie na dobrobyt mieszkańców i wpływy do budżetu samej Gminy Muszyna.

Dubne

Leluchów

Wojkowa

Odkryj Muszynę wirtualnie

Wirtualny spacer:

Zobacz trzecie wydanie magazynu: