MCK Sokół – Na Kulturalnych Szlakach Małopolski

Tekst i grafika: © Redakcja MCK SOKÓŁ

Na kulturalnych szlakach Małopolski

Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu zaprasza w kulturalną podróż po Małopolsce!

MCK SOKÓŁ to instytucja województwa małopolskiego, której siedzibą jest historyczny budynek Towarzystwa Gimnastycznego SOKÓŁ. Obecnie mieści się w nim również Kino SOKÓŁ oraz Galeria Sztuki SOKÓŁ. W bezpośrednim sąsiedztwie budynku głównego mieści się Galeria Sztuki Współczesnej BWA SOKÓŁ, a w Nowym Targu Galeria Sztuki BWA JATKI – oddziały Małopolskiego Centrum Kultury SOKÓŁ.

Miłośników kulturalnych wędrówek z pewnością zainteresują szlaki, które przebiegają przez całe województwo małopolskie ukazując różne formy prezentacji kultury i sztuki. Nad takimi właśnie trasami czuwa MCK SOKÓŁ dbając, by turysta niezależnie od wieku i zainteresowań mógł wzbogacić się w kolejne kulturowe doświadczenia.

Warto skorzystać również z wielu ścieżek edukacyjnych w zakresie sztuk plastycznych, muzyki, teatru, tańca oraz filmu. 

W 2020 roku MCK SOKÓŁ zarzuciło sieci na szerokie wody Internetu. Takim oto sposobem można wziąć udział online w koncertach, przeglądach i warsztatach. Obecnie realizowanych jest kilka cykli filmowych m.in. seria „Qlturalna Rozmowa” – cotygodniowe rozmowy z osobami związanymi z kulturą i sztuką nie tylko z naszego regionu.

Najstarsze i najbardziej popularne szlaki mają już ponad 40 lat, a tworzą je m.in. Międzynarodowy Festiwal i Konkurs Sztuki Wokalnej im. Ady Sari, Międzynarodowy Festiwal Dziecięcych Zespołów Regionalnych ŚWIĘTO DZIECI GÓR czy Małopolski Festiwal Orkiestr Dętych ECHO TROMBITY. 

Ze względu na to, że ochrona i promocja dziedzictwa kulturowego to jedno z podstawowych zadań MCK SOKÓŁ, godne polecenia są zwłaszcza wycieczki do źródeł kultury tradycyjnej. Tutaj zapraszamy do udziału w takich wydarzeniach jak: Małopolski Przegląd Obrzędów, Obyczajów i Zwyczajów Ludowych POGÓRZAŃSKIE GODY w Łużnej, Konkurs Muzyk, Instrumentalistów, Śpiewaków Ludowych i Drużbów Weselnych DRUZBACKA w Podegrodziu, Międzywojewódzki Sejmik Wiejskich Zespołów Teatralnych w Bukowinie Tatrzańskiej, Przegląd Zespołów Regionalnych, Kapel, Instrumentalistów, Grup Śpiewaczych i Śpiewaków Ludowych im. Jędrzeja Cierniaka KRAKOWSKI WIANEK w Szczurowej i wiele więcej.

Oglądając się za siebie uważny wędrowiec zauważy, że ubiegły rok był szczególny jeszcze z innego powodu. 2020 rok roztoczył się szeroką panoramą jubileuszy. Dokładnie 110 lat temu w Sokolni Sądeckiej zaczęto wyświetlać pierwsze projekcje filmowe. 65 lat później, 15 lipca 1975 roku, wojewoda nowosądecki powołał w Nowym Sączu Wojewódzki Ośrodek Kultury, który obecnie funkcjonuje pod nazwą Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ. Ostatni z jubileuszy należy do Galerii Sztuki Współczesnej BWA SOKÓŁ, która w grudniu 2010 roku wystawą „Władysław Hasior – powrót” zainaugurowała swoją działalność w nowej siedzibie. 

Odkryj Małopolskę na nowo z MCK SOKÓŁ!

Zobacz trzecie wydanie magazynu: