Bezpieczeństwo w górach – Akademia GOPR

Fot. © Konrad Rogoziński

Tekst: Poradnik Akademii GOPR/ Marcin Kądziołka

Rysunki: Okiem Kreski/ Joanna Dudała

i Rysuj, Pani!/ Zuzia Stawowy

Zima w górach

Aktywnie, ale przede wszystkim bezpiecznie!

Wychłodzenie - przyczyny

Rysuj, Pani! / Zuzia Stawowy

Nieodpowiednie przygotowanie zmieniających się w górach warunków atmosferycznych może doprowadzić do tragedii. Zmiana temperatury otoczenia, wzrost wilgotności, wzrost siły wiatru lub gwałtowny opad może wpłynąć błyskawicznie na zmianę naszej termiki

Czy wiesz, że zmęczenie fizyczne i psychiczne, wygłodzenie, odwodnienie lub niedawno przebyta choroba mogą być czynnikami zwiększającymi ryzyko wystąpienia hipotermii w przypadku oddziaływania czynników wychładzających organizm?

Rysuj, Pani! / Zuzia Stawowy
Rysuj, Pani! / Zuzia Stawowy

Głównym sprawcą wychłodzenia w górach jest WIATR 

Lekki wicherek wiejący z prędkością 5 m/s przy temperaturze 0 stopni Celsjusza – odczujemy jako minus 8 stopni Celsjusza

Wychłodzenie - pierwsza pomoc

Okiem Kreski / Joanna Dudała

W przypadku WYCHŁODZENIA:

Odpowiedzialnie na stoku

Pamiętaj – za szybka jazda na stoku, to trudność z szybką reakcją na sytuację awaryjną. To też najczęstsza przyczyna wypadków. Bądź odpowiedzialny na stoku!

Nadmierne zagęszczenie na naszych stokach oraz niebezpieczny styl jazdy to najczęstsze przyczyny zderzeń narciarzy i snowbordzistów.

Pamiętaj, że odpowiedzialność za bezpieczną odległość podczas manewru wyprzedzania ponosi osoba, która wyprzedza. Jedź rozważnie na stoku!

Przypominamy o obowiązku jazdy w kaskach dla młodzieży do 16 roku życia.

Nasze doświadczenia natomiast potwierdzają konieczność ich użytkowania przez każdego narciarza czy snowbordzistę, bez względu na wiek

Od lat rośnie liczba ciężkich wypadków narciarskich z poważnymi kontuzjami, w tym urazami głowy.

Zachęcamy do jazdy w kasku!

Śnieg uzyskiwany z armatek śnieżnych to w rzeczywistości rodzaj lodu. Pozwala na szybką jazdę na nartach i snowbordzie ale też jest o wiele twardszy niż naturalny śnieg. Stąd jest to jeden z powodów zwiększonej ilości poważnych urazów na stokach.

Dbaj o swoje bezpieczeństwo!

Zauważyłeś wypadek na stoku? Wbij skrzyżowane narty powyżej miejsca wypadku. To ostrzeże innych użytkowników stoku o niebezpieczeństwie jak również zmniejszy ryzyko najechania leżącego na stoku narciarza / snowboardzistę.

Miej wpływ na bezpieczeństwo! 

Piłeś? Nie jedź!

Jazda na stoku po alkoholu i ze zbytnią fantazją to niestety nadal spotykane zjawisko.

GOPR apeluje: piłeś – nie jedź!

Sytuacje awaryjne w górach

Zobacz trzecie wydanie magazynu: