Aktywnie zimą – na sanki

Fot. Mirosław Hobora 

Tekst: Paulina Jagiełło

Partner artykułu: Starostwo Powiatowe w Nowym Sączu

Na sanki w Beskidzie Sądeckim!

Dla naszych pociech biały puch w połączeniu z jazdą na sankach, talerzach czy jabłuszkach to istna frajda. Mamy kilka sprawdzonych tras, gdzie skorzystacie z takiej właśnie aktywności w Beskidzie Sądeckim.

Jak wspaniale, że zimowa aura dopisuje. Wykorzystajmy każdą nadarzającą się okazję, aby umożliwić dzieciom korzystanie z jej uroków. Jazda na sankach czy jabłuszku jest jedną z najtańszych rozrywek. Dla maluchów to wspaniała zabawa, która nie wymaga specjalnych umiejętności. Sam zjazd trwa krótko, porównując wychodzenie na górkę. Należy jednak pamiętać, że jest to cenna nauka dla dzieci, ucząca wytrwałości w dążeniu do celu.

Oferta asortymentu sanek z roku na rok jest coraz bogatsza. Te tradycyjne – drewniane lub metalowe są zdecydowanie bardziej trwałe niż plastikowe. Jednak to te drugie są dużo lżejsze i ponoć szybsze. Jabłuszka i talerza najlepiej sprawdzają się podczas jazdy na gładkich powierzchniach. Przy najechaniu na kamień czy inną wypukłość mogą pęknąć.

Gdzie w Beskidzie Sądeckim pojeździmy na sankach?

Redakcja poleca:

Fot. Arch. Ślizgostrada

Ślizgostrada Muszyna - Jasieńczyk

To najdłuższa trasa przystosowana do zjazdu na sankach w regionie. Liczy 1900 m a na szczyt wjeżdża się traktorem. Ten fantastyczny tor, idealny dla rodzin z dziećmi mieści się na zboczach Kotylniczego Wierchu. Zjazd odbywa się na specjalnych sankach, udostępnianych przez sankostradę. Dzieci poniżej 8 roku życia też mogą skorzystać z tej atrakcji, jadąc wspólnie z rodzicem. Ślizgostrada działa przez cały tydzień (poniedziałek-piątek w godz. 10.00- 15.00, w weekendy – godz. 10.00- 18.00). Warto zabrać ze sobą własny kask. 

Platforma "ślimak" w Woli Kroguleckiej

Wybierając się w to miejsce, szczególnie z sankami warto zatrzymać się przy dolnym parkingu. Oddalony jest on o około 300 metrów od platformy. Będzie to idealny moment na rodzinny spacer. Drugi parking znajduje się przy samym „ślimaku”, ale zamknięty jest w weekendy i święta. Miejsce pod platformą idealnie sprawdzi się do zimowych zjazdów.

Góra Parkowa w Krynicy-Zdroju

Zawsze podczas dotychczasowych zim na szczycie góry działał krótki, wyratrakowany stok z dywanem- matą. Miejsce idealne do zjazdów na sankach. W tym roku ze względu na sytuację epidemiologiczną Kubusiowy Stok jest zamknięty. Jednak sama Góra Parkowa to miejsce wręcz idealne do zjazdów na sankach. Liczne ścieżki, ośle łączki.

Dolina Wielkiej Roztoki w Rytrze

Wyprawę można zacząć od sympatycznego spaceru w zalesionej dolinie. Przed wejściem na szlak mijamy park zabaw Ablandia, za którym znajduje się leśniczówka a przy niej końcowy parking. To właśnie w jego okolicy można zjeżdżać z górki lub drogi leśnej.

Zobacz trzecie wydanie magazynu: