Uzdrowisko Tylicz

Fotografie: © Konrad Rogoziński

Tekst: © Nina Kieblesz

Najmłodsze uzdrowisko w Polsce

Ach... Tylicz

Przez wielu znana, malownicza miejscowość turystyczna, która położona jest około 6 km od Krynicy-Zdroju, na pograniczu Beskidu Sądeckiego i Beskidu Niskiego. To tu zarówno miłośnicy spokoju i bliskiego kontaktu z przyrodą, rodziny z dziećmi, a także amatorzy aktywnego wypoczynku, mogą odetchnąć świeżym, górskim powietrzem i odnaleźć to, czego potrzebują.  

Dla mnie dodatkowo jest to wieś, która pachnie radosnym dzieciństwem i ciepłem słonecznego lata. W tym miejscu nieustannie czuję smak truskawek ze śmietaną i cukrem, a w oddali słyszę śmiech moich dziecięcych przyjaciół, którzy razem ze mną wesoło bawili się w chowanego, czy wędrowali na pobliską górę Łan, trzymając w dłoni sznur od sanek, gdy pojawił się puszysty śnieg.

Bacówka na Górze Łan w Tyliczu Fot. © Konrad Rogoziński

Zmiany, zmiany, zmiany...

 

Od tego czasu ciągle wiele się zmienia, a z każdym rokiem widać, jak działania w Tyliczu nabierają rozpędu. Miejscowość nieustannie się rozwija, a pracowici mieszkańcy okolic dbają, by piękna przyroda, wśród której żyją unikatowe gatunki roślin i zwierząt, a także istniejące uwarunkowania do uprawiania sportów, bogactwo historyczne, atrakcje i ogólne walory Tylicza, zostały zauważone i docenione.

Odtwórz wideo

Niezwykłe uroki miejscowości, a także znakomite warunki do rozwoju, sprawiły, że przy okazji planowania zmian w operacie dla Krynicy-Zdroju, zrodził się pomysł nadania Tyliczowi statusu uzdrowiska, o czym poinformował burmistrz Piotr Ryba w czerwcowym wydaniu Biuletynu Informacyjnego Gminy Krynicy-Zdroju

Niewiele później, 20 września 2020 roku, podczas zebrania wiejskiego w Tyliczu, odbyły się konsultacje w omawianej sprawie. W rozmowach z mieszkańcami wzięli udział burmistrz Krynicy Piotr Ryba, radna Małgorzata Król oraz sołtys Tylicza Tadeusz Jarzębak. Po dyskusji pomysł poddano pod głosowanie, podczas którego mieszkańcy zadecydowali, że Tylicz zostanie włączony do strefy uzdrowiskowej “C”. 

Zalety tego przedsięwzięcia obejmują przede wszystkim podniesienie prestiżu Tylicza, jako miejscowości turystyczno-uzdrowiskowej, ale także wzrost budżetu, który przełoży się na konkretne inwestycje, zwiększające atrakcyjność turystyczną miejsca. 

W celu poszerzenia oferty turystyczno-uzdrowiskowej w planach są:

Status uzdrowiska przyznaje na wniosek zainteresowanej gminy minister zdrowia. Aby dana miejscowość mogła go uzyskać, gmina musi potwierdzić lecznicze właściwości naturalnych surowców i klimatu na tym terenie. Jeśli ministerstwo zdrowia wyrazi zgodę władze gminy, raz na 10 lat, muszą przedstawić tzw. operat uzdrowiskowy, który potwierdzi, że obszar spełnia wymagania określone w ustawie dotyczącej uzdrowisk.

Przedsięwzięcie może okazać się sporym krokiem naprzód i świetną możliwością rozwoju, trzymajmy więc kciuki i czekajmy na dalszy rozwój zdarzeń.