Trasa rowerowa – Turystyczna Pętla Muszyńska

Propozycja trasy: © Patrycja Furca

Zdjęcia: © Konrad Rogoziński

 

Region: Pogórze Popradzkie / Góry Leluchowskie, Beskid Sądecki

Charakter trasy: Pętla

Czas przejazdu: 4 h

Długość trasy: 30,4 km 

Suma podjazdów / zjazdów: 695 / 695 m

Trudność trasy: Średnio trudna

Szlaki: Turystyczna Pętla Muszyńska, drogi asfaltowe i gruntowe leśne

Dlaczego warto wybrać się tą trasą?

Będziesz miał okazję odwiedzić unikatowe, drewniane cerkwie z listy UNESCO.

Przejedziesz jedną z najdzikszych tras górskich w polskich Beskidach (Góry Leluchowskie).

Przejedziesz dwoma pięknymi dolinami rzek, doliną Popradu i Muszynki.

Turystyczna Pętla Muszyńska to w głównej mierze czerwony szlak rowerowy, tworzący pętle w okolicach Muszyny. Przebiega on przez Muszynę, Leluchów, Dubne, Wojkową i Powroźnik.

W drogę!

Trasę możemy rozpocząć na dworcu PKP w Muszynie, na ul. Piłsudskiego. Dotrzemy tam pociągiem, lub samochodem. Dla większych pojazdów polecam parking na ul. Zazamcze, ok. 3 km od stacji PKP. Następnie drogą asfaltową jedziemy na południe, w kierunku przejścia granicznego w Leluchowie. Przed pierwszymi poważniejszymi, długimi i stromymi podjazdami, można zatrzymać się przy źródełku wody mineralnej „Wapienne” w celu uzupełnienia płynów i zapasów na drogę.

Na szlaku drewnianych cerkiewek

Po 7,5 kilometrach dość męczącej drogi docieramy do Leluchowa. Przed przejściem granicznym jedziemy prosto i po kilkudziesięciu metrach odbijamy w lewo, przy często organizowanym tu targowisku. Będąc we wsi, warto podjechać na górkę i zwiedzić cerkiew św. Dymitra. Następnie jedziemy dalej drogą asfaltową wzdłuż granicy państwa aż do wsi Dubne. Tutaj mamy kolejną cerkiew wartą uwagi – św. Michała Archanioła. Niedaleko cerkwi, malownicze włości, z ciekawą architekturą. Jedziemy drogą do końca i wjeżdżamy w las. W tym miejscu okresowo (przy zrywce drzew) mogą wystąpić znaczne trudności (po opadach spore błoto). Także w tym miejscu robimy największe przewyższenie i zdobywamy najwyższy punkt trasy. Następnie przyjemny zjazd szeroką drogą leśną. Na jej końcu, przed halami, należy zachować czujność. Szlak skręca tutaj pod kątem 90° i prowadzi stromo w dół, granicą lasu.

Cerkiew i jej otoczenie w Wojkowej w gminie Muszyna
W Wojkowej kolejna cerkiew – św. Kosmy i Damiana, z interesującą dzwonnicą. Dalej drogą asfaltową, docieramy do skrzyżowania z drogą Powroźnik-Tylicz. Skręcamy w lewo, w kierunku Powroźnika. Przed przejazdem kolejowym, odbijamy ponownie w lewo, aby zwiedzić następną cerkiew – św. Jakuba, wpisaną na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO
Cerkiew św. Dymitra w Leluchowie
Cerkiew Świętego Jakuba w Powroźniku
Łąki nad Wojkową
Tuż obok jest pijalnia wody z altanką i małym parkiem. Dalej, trzymając się oznaczeń widniejących na znakach drogowych, docieramy do drogi wojewódzkiej 971. Jedziemy w kierunku Muszyny. Po 1,2 km kierujemy się w prawo, przejeżdżamy przez przejazd kolejowy i dalej przez most na Muszynce. Za nim skręcamy w lewo, aby trafić na ścieżkę rowerową prowadzącą do samej Muszyny. Po drodze, przed Basztą, mamy MOR. Można tu też uzupełnić wodę ze źródełka Anna. Z tego miejsca dojeżdżamy do PKP przez most (w lewo), zaraz za nim w prawo, pod mostkiem kolejowym. Jeśli zostawiliśmy busa na ul. Zazamcze, skręcamy dwa razy w prawo i po kilkuset metrach jesteśmy na miejscu.

Trasa na odcinku Muszyna-Dubne oraz Wojkowa-Muszyna jest oznakowana bardzo dobrze zarówno pod względem czytelności, jak i ilości znaków. Leśny odcinek Dubne-Wojkowa, w związku z wiatrołomami powstałymi na początku 2019 r. oraz pracami leśnymi, wymaga większej uwagi od rowerzysty. Na odcinku, skrzyżowanie za Wojkową z trasą na Powroźnik – Muszyna, szlak pokrywa się z Transgranicznym Szlakiem Rowerowym.

Zobacz czwarte wydanie magazynu: