Trasa piesza – Szlak Łącki

Propozycja szlaku: © Wiktor Potok

Fot. © Konrad Rogoziński, Paweł Mucha

Szlak Łącki

Trasa piesza

Fot. © Konrad Rogoziński

Region: Początek w Beskidzie Wyspowym, większość w Beskidzie Sądeckim w Paśmie Radziejowej

Charakter trasy: Odcinek dwustronny

Czas przejścia: 6:30 h

Długość trasy: 17,7 km

Suma podejść / zejść: 978 m / 978 m

Trudność trasy: Łatwa

Szlaki: Żółty

Dlaczego warto wybrać się tą trasą?

Trasę zaczynasz w Łącku Beskidzie Wyspowym, przekraczając Dunajec wchodzisz w Beskid Sądecki

Z każdym kilometrem jesteś coraz bliżej Tatr mijając wspaniałe punkty widokowe

Zwieńczeniem wycieczki jest wieża widokowa na Koziarzu z jedną z najlepszych panoram w Beskidzie Sądeckim,

Łącko

Duża wieś gminna położona nad Dunajcem, na granicy Beskidu Sądeckiego, Beskidu Wyspowego i Gorców. Kiedyś poszukiwano tu złota i oleju skalnego. Dzisiaj to stolica sądeckiego sadownictwa. Najważniejszym wydarzeniem w Łącku jest Święto Kwitnącej Jabłoni, organizowane corocznie od 1947 r. To święto sadowników oraz kultury i folkloru białych górali. Wieś słynie również z łąckiej śliwowicy – mocnego trunku alkoholowego (70%), produkowanego w tradycyjny sposób. To właśnie stąd wyruszymy na Koziarz.
Fot. © Paweł Mucha

Ciekawostka przyrodnicza

Święto Kwitnącej Jabłoni w Łącku to cykliczne święto sadownictwa oraz kultury i bogatego folkloru Sądecczyzny. Odbywa się na początku maja od 1947 r. Niestety, ze względu na epidemię koronawirusa, od 2 lat rozmach święta został znacznie ograniczony. Odprawiana jest natomiast msza święta w intencji rolników i sadowników oraz wszystkich mieszkańców gminy Łącko.

Wyjątkowe położenie Łącka na granicy Beskidu Sądeckiego i Beskidu Wyspowego wyróżnia je pod względem łagodnego klimatu. Miejscowość jest otoczona rozległymi wzgórzami z południową wystawą, dzięki czemu panują tutaj idealne warunki do uprawy drzew owocowych (jabłoni, śliw, grusz). Nic więc dziwnego, że lokalne święto sadownictwa gromadzi turystów z całej Polski, którzy oprócz podziwiania lokalnych artystów mają szansę docenić smaki regionalnych potraw i zasłuchać się w muzyce górali białych.

Fot. © Konrad Rogoziński
W drodze na Koziarz mijamy kolejno Cebulówkę (738 m n.p.m.) i Okrąglicę (767 m n.p.m.), są to bezleśne szczyty, zajęte przez pola uprawne, łąki oraz zabudowania miejscowej ludności Łącka, Brzyny i Zarzecza. Zatem szlak ten jest niezwykle widokowy, nie tylko jeśli chodzi o panoramy górskie. Możemy zaobserwować tu, coraz bardziej rzadki w Beskidzie Sądeckim, widok kop siana gdyż w dolinach koszenie tradycyjne powoli zastępują maszyny.
Fot. © Konrad Rogoziński

Koziarz (943 m n.p.m.) – wieża widokowa

Do niedawna położony w paśmie Radziejowej Koziarz był mało znanym szczytem. Sytuacja zmieniła się w 2015 r., gdy w ramach projektu „Enklawa aktywnego wypoczynku w sercu Gorców” zbudowano 4 wieże widokowe w gminie Ochotnica. Jedna z nich stanęła na Koziarzu, co przy dobrej pogodzie zapewnia

doskonałe widoki na Ziemię Sądecką, Gorce i Tatry. Schody na wieżę i taras zostały zabudowane, zdecydowanie poprawia to poczucie bezpieczeństwa u osób z lękiem wysokości oraz osób początkujących. W okolicy wyznaczono także nowe szlaki piesze, rowerowe i narciarskie.

Zobacz czwarte wydanie magazynu: