Rafting wodami Popradu – Spływ Popradem

Tekst: © Paulina Jagiełło

Fot. © Konrad Rogoziński, Andrzej Klimkowski

Partner artykułu: CzystaFrajda.pl

Rafting wodami Popradu

Spływ Popradem

Spływy pontonami czy kajakami to świetny pomysł na spędzenie wolnego czasu. To bezpieczna atrakcja dla osób w każdym wieku. Poprad w przeciwieństwie do innych górskich rzek uważany jest za łagodny.

Poprad to rzeka we wschodniej Słowacji i w południowo-wschodniej Polsce. Rzeka wpływa na polską stronę w okolicach Leluchowa. Do Muszyny płynie około 7 km, między Magurą Kurczyńską po stronie słowackiej oraz Kraczonikiem i Zimnem po polskiej. W Muszynie Poprad zasilany jest Muszynką, swym głównym dopływem.

Cała dolina Popradu po polskiej stronie, od Leluchowa aż po Stary Sącz nazywana jest „zielonym przełomem”. Poprad meandruje między zalesionymi Górami Lubowelskimi, później Pasmem Radziejowej i Pasmem Jaworzyny.

Fot. © Konrad Rogoziński
Fot. © Konrad Rogoziński

Kajak czy ponton?

Pontony, którymi warto spłynąć Popradem, są niewywrotne, dlatego można się w nich czuć w pełni bezpiecznie. Sezon letni to idealny czas na relaks i podziwianie widoków oraz okolicznego ptactwa m.in. czarnych bocianów czy siwych czapli z perspektywy wody. Mocniejszych wrażeń dostarczają bystrzyny – miejsca szybkiego nurtu rzeki.

Dużo szybsze od pontonów są kajaki. Są też jednocześnie bardziej zwrotne i wywołują inne wrażenia podczas spływu. Kajaki z szerokim i płaskim dnem są stabilne i mało wywrotne. W ofercie można znaleźć m.in. dwuosobowe z miejscem dla dziecka, umiejscowionego pomiędzy dorosłymi.

Czas spływów uzależniony jest od poziomu wody. Na życzenie klientów organizowane są m.in. kilkudniowe raftingi ze Słowacji do Nowego Sącza.

Proponowane odcinki spływu kajakowego

Muszyna – Żegiestów Łopata Polska

Trasa o długości 12,5 km. Spływ trwa ok. 3 godzin. Trasa polecana jest m.in dla rodzin z dziećmi, a dodatkową opcją jest możliwość asysty wykwalifikowanego ratownika. To jedna z najpopularniejszych tras. W razie potrzeby spływ można zakończyć pół godziny wcześniej, w Andrzejówce Ługi. Jeśli spływ odbywa się do Żegiestowa, na jego końcu płynie się jednym z najpiękniejszych odcinków Popradu – zakolami, które wyznaczają dwie Łopaty – polską i słowacką (malownicze półwyspy).

Fot. © Konrad Rogoziński
Fot. © A. Klimkowski

Leluchów - Żegiestów Łopata Polska

Trasa o długości aż 22 km, do przepłynięcia kajakiem lub pontonem tylko przy średnim lub wyższym stanie wody. Czas spływu to ok. 6 godzin. Zaczyna się przy przejściu polsko- słowackim w Leluchowie, a kończy się w ostatniej miejscowości gminy Muszyna- Żegiestowie. Spływ odbywa się bez sternika.

Żegiestów Łopata Polska - Piwniczna

Spływ o długości 20 km, trwa około 6 godzin. Przepłynięcie pontonem możliwe jest tylko przy średnim i wyższym stanie wody, natomiast kajakiem zawsze.

Zaglądnij na splywpopradem.pl. Znajdziesz tam informacje o cenach, drogowskazach na spływy czy miejscach, w których można zostawić samochód.

Fot. © Konrad Rogoziński

Proponowane odcinki spływu kajakowego

Fot. © Konrad Rogoziński

Leluchów - Muszyna

Spływ o długości 10 km. Czas przepłynięcia: 1-3 godziny. Start przy przejściu polsko- słowackim w Leluchowie. Pierwszy etap trasy biegnie w terenie naturalnym, pomiędzy zalesionymi wzgórzami. Następnie płynie się przez część bardziej zabudowaną, Muszynę-Folwark. Koniec tego odcinka znajduje się w samym centrum Muszyny.

Muszyna - Andrzejówka Ługi

Trasa o długości 10,5 km. Czas przepłynięcia: od 1 do 3 godzin. Jedna z piękniejszych tras, mająca odcinki średniego i szybkiego nurtu. Idealna na wypady rodzinne, również z dziećmi.

Fot. © A. Klimkowski

Zobacz czwarte wydanie magazynu: