Off-roadowe podróże – Pozytywna dawka adrenaliny

Tekst: © Dominik Jazic, Monika Jazic, Paulina Jagiełło

Fot. © Konrad Rogoziński

Partner artykułu: Sense of Sport, Piwniczanka

Off-roadowe podróże

Pozytywna dawka adrenaliny

Off-road to niezapomniana przygoda samochodem terenowym, gdzie jeżdżąc po bezdrożach, odkrywamy ciekawe miejsca, zdobywamy nowe doświadczenia a emocje pozostają w pamięci na długo.

Co to jest Off Road?

Pisząc najkrócej, to po prostu jazda poza drogą – po piasku, żwirze, trawie, błocie, śniegu, korytach rzek, kamieniach czy innych naturalnych podłożach. Nie ma samochodu, który dojedzie wszędzie, ale w świecie off road znana jest zasada, że im lepiej przygotowany samochód, tym dalej trzeba iść po pomoc 🙂

Jazda off road na pewno znajdzie swoich zwolenników wśród miłośników motoryzacji, amatorów mocnych wrażeń i tych, dla których jazda za kółkiem jest po prostu sama w sobie rozrywką. Jeżdżąc w terenie, niejednokrotnie w trudnych technicznie warunkach, można lepiej poznać siebie i sprawdzić lub poprawić swoje umiejętności jazdy samochodem. Na off road panują odmienne warunki jazdy. Kluczowe są jasno określone zasady współpracy i wzajemne zaufanie. W sytuacjach trudnych technicznie, kiedy trzeba poszukiwać różnych rozwiązań do sprawnego przejazdu, takich jak użycie wyciągarki i innych narzędzi, praca zespołowa jest czynnikiem prowadzącym do bezpiecznego osiągnięcia celu.

Off road i jego różne odsłony

Off road jest nie tylko dla tych, którzy chcą 

zgłębić tajniki motoryzacji i poprawić  umiejętności jazdy samochodem w terenie, to również alternatywa wycieczki turystyczno – krajoznawczej, na którą można wybrać się z rodziną, znajomymi czy przyjaciółmi. W tej odsłonie off roadu proponujemy spędzenie czasu na łonie natury z pięknymi widokami. Dzięki samochodom terenowym docieramy w miejsca urokliwe, zaciszne, niejednokrotnie o ciekawej historii. Korzystając z piękna otaczającej przyrody, z dala od tłumu i zgiełku miast, można na chwilę zapomnieć o wszechobecnym pośpiechu i uwolnić myśli.

Off road może też być rozrywką dla całych rodzin. Spędzanie czasu na otwartych przestrzeniach, z malowniczymi widokami, to czysta radość i możliwość rozładowania pokładów energii, zwłaszcza u najmłodszych:). Możliwość aktywnego przebywania na świeżym powietrzu, w otaczającej zieleni, z atrakcjami leśnego placu zabaw sprawia, iż dzieci czują się swobodnie, niejednokrotnie wyrażając swoje emocje okrzykami radości, a dorośli mogą się przenieść na chwilę do czasów swojej młodości. Dodatkową atrakcją może być wspólne grillowanie czy pieczenie kiełbasek, gdzie wymierną korzyść stanowi przyroda, a czas spędzony przy ognisku, na pewno na długo pozostanie w pamięci.

Szkolenia i eventy

Na początek najlepiej skorzystać z usług firm dostępnych na rynku. Jedną z nich jest Sense of Sport z Krynicy-Zdroju, która w swojej ofercie ma zarówno wycieczki turystyczno-krajoznawcze, eventy, jak również szkolenia z jazdy off road. Wybierając opcję szkoleniową uczestnik pod okiem instruktora samodzielnie prowadzi samochód poznając tajniki jazdy w terenie. Omawiane jest wyposażenie samochodu i bezpieczne techniki pokonywania przeszkód z użyciem dodatkowego sprzętu wykorzystywanego w trudnych sytuacjach terenowych.

Dla grup zorganizowanych ciekawą opcją jest event w oparciu o off road, gdzie uczestnicy mają możliwość poprowadzić samodzielnie samochód, poznać granice możliwości pojazdów, przełamać własne słabości i nauczyć się wspólnie pokonywać przeszkody. Często ta współpraca owocuje w przyszłości, a wizja bezpiecznego dotarcia do celu integruje uczestników, pozostawiając niezapomniane przeżycia.

Czy jazda off road jest bezpieczna?

Jazda po bezdrożach przy zachowaniu odpowiednich zasad jest bezpieczną dawką adrenaliny a Ci, którzy chcą skorzystać z tego typu rozrywki zawsze przechodzą szkolenie i są pod opieką doświadczonego instruktora – mówi Dominik Jazic, założyciel Sense of Sport, doświadczony instruktor i utytułowany zawodnik rajdów terenowych, zdobywca m.in. Rajdowego Pucharu Polski Samochodów Terenowych w 2020 roku.

Zarówno przeszkody, prędkość, jak i sposób jazdy dobierany jest w taki sposób, aby każdy uczestnik wycieczek, wypraw i szkoleń czuł przyjemny dreszczyk emocji z zachowaniem maksymalnego bezpieczeństwa. Bezpieczeństwo jest dla nas najważniejsze. Osobiście duży nacisk kładę na „przemycanie” zasad prawidłowego prowadzenia pojazdu i poprawę bezpieczeństwa podczas jazdy w życiu prywatnym – dodaje D. Jazic.

Ile osób może jednocześnie wsiąść do samochodu?

W zależności od rodzaju atrakcji w przypadku wycieczek off road prowadzonych przez Sense of Sport do samochodu może wsiąść do 7 osób. W przypadku jazdy w trudnych warunkach terenowych rekomendowana ilość osób w aucie to 4 wraz z instruktorem. Uczestnicy mogą się “zmieniać” za kierownicą – nawet powinni, do czego zawsze namawiają instruktorzy. Większość floty Sense of Sport to legendarne Land Rovery Discovery. Samochody są przygotowane do jazdy w terenie, wyposażone m.in. w wyciągarki, snorkele opony typu MT, wzmacniane elementy zawieszenia, osłony podwozia.

Komu podarować voucher na jazdę off road?

W zasadzie każdemu: fanom motoryzacji, osobom, które chcą kupić własną terenówkę i spróbować swoich sił za kierownicą pojazdu 4×4 oraz tym, którzy interesują się techniką prowadzenia auta.

Jest to również doskonały prezent dla wszystkich, którzy lubią piękne krajobrazy, chcą przeżyć fajną przygodę, spędzić czas z dala od zgiełku miasta i poczuć pozytywne działanie adrenaliny.

Zobacz czwarte wydanie magazynu: