Legendarny nóż w góry
Fakty i mity
Jak zatem dobrać nóż na wyprawę? Można je podzielić na podstawowe grupy:
– scyzoryki,
– noże składane (foldery),
– noże z głownią stalową (klasyczne noże ze stałym ostrzem),
– multitoole (połączenie kombinerek z wieloma narzędziami).
Każde z tych narzędzi ma swoje wady i zalety. Jedne z nich sprawdzą się świetnie podczas leśnych biwakowych prac, inne stworzone są do drobnego majsterkowania. I choć każdy nóż ma z założenia takie same przeznaczenie – ma ciąć, strugać i kroić, to jednak komfort pracy i ergonomia jest również istotna.
Przeanalizujmy więc najważniejsze wady, zalety oraz cechy szczególne każdego z wyżej wymienionych narzędzi.
Scyzoryk
Noże składane, czyli tak zwane foldery
Multitool
Noże ze stałym ostrzem - klasyka gatunku
Można obiektywnie stwierdzić, że idealny nóż w góry nie istnieje, ponieważ każde z narzędzi ma swoje unikatowe cechy, które go wyróżniają. Sam mam trzy podstawowe noże, których używam: Victorinox Handyman posiadający 21 funkcji, Victorinox Alpineer w podstawowej wersji posiadający 5 funkcji oraz nóż Morakniv Companion. I na podstawie własnego doświadczenia muszę stwierdzić, że minimalizm jest zaletą każdego z tych produktów. W trakcie naszych górskich wędrówek prawdopodobnie jedynym wyzwaniem, z którym będziemy się mierzyć przy pomocy noża/scyzoryka, jest przygotowanie posiłku. Również wyprawa na szlak z elementami bushcraftu (w wolnym tłumaczeniu leśne rzemiosło), czyli przygotowanie ogniska, zagotowanie wody, czy też ćwiczenie umiejętności strugania z drewna podstawowych naczyń będzie od nas wymagała posiadania podstawowych narzędzi.
Zdaję sobie sprawę, że temat na pewno nie został wyczerpany. Świat noży jest naprawdę ogromny, a na ich jakość i przeznaczenie wpływa wiele czynników, m.in. rodzaj stali, z której został wykonany. Niemniej ten felieton miał za zadanie jedynie uchylić Wam drzwi do tego świata. Tak naprawdę każdy z nas zadecyduje sam, jakim narzędziem chce się posługiwać i jakie jest dla niego najwygodniejsze.