Jurty – minimalizm, natura i styl życia

Tekst: © Magdalena Żuber, Yurta Spa

Fot. © Materiały Yurta Spa

Partner artykułu: Yurta Spa

Jurty

minimalizm, natura i styl życia

Obserwując trendy ostatnich lat, zauważam jak coraz więcej ludzi wybiera minimalistyczny styl życia. Sama mieszkając przez chwilę w malowniczej wiosce w Północnej Walii, rozkoszowałam się niedużą przestrzenią, w której stworzyłam sobie wygodną strefę do pracy, odpoczynku, ćwiczeń i jedzenia. Dzięki skupieniu się na jakości, a nie ilość posiadanych przez mnie przedmiotów oraz na otaczającej mnie przyrodzie, nie czułam przywiązania do rzeczy materialnych. Moja głowa stawała się lżejsza, umysł bystrzejszy, a ciało sprawniejsze niż wcześniej.
Wśród poznawanych na swojej drodze ludzi, zarówno tych prężnych biznesowo, jak i tych zupełnie frywolnych, coraz częściej stykam się z jurtami i szczerze zainteresowałam się tym tematem. Wiem już, że mogą być one traktowane jako domki letniskowe i być mocno ekskluzywne i dopasowywane w zasadzie do każdych potrzeb. Wiem też, że w większości przypadków reprezentujących pewien styl życia są one skromne (co nie znaczy, że małe) i z zewnątrz wyglądają bardzo niepozornie, w środku za to mieszczą cały świat swoich mieszkańców, gotowych przenosić go ze sobą jak za dawnych czasów.

Czym są zatem jurty i skąd się wzięły?

Jurta to namiot na bazie koła. Posiada swoją składaną ramę (stelaż), na którym rozpostarty jest materiał, z jakiego jest wykonana. Oryginalnie jurty wykonywane są ze skór, wełnianego filcu czy płótna na drewnianej ramie. Ale bywają to także bardzo różne materiały o wysokiej odporności na warunki atmosferyczne.
Pierwsze jurty (co ciekawe funkcjonujące do dzisiaj jako domy) pojawiały się wśród społeczności centralnej Azji (mongolskiej i tureckiej). Stanowiły idealne rozwiązania mieszkalne dla ludów wędrujących. Samo słowa jurta w wolnym tłumaczeniu oznacza dosłownie dom, ziemię ojczystą.

We wnętrzu jurty znajdziemy ognisko lub piec, które zapewniają nam nie tylko ciepło, ale i miejsce do gotowania. Taki okrągły dom może być całoroczny lub sezonowy w zależności od potrzeb i upodobania. Może mieć wydzielone osobne strefy i część sanitarną, albo być dużą otwartą przestrzenią ze swoim własnym jurtowym feng-shui. Jurty mogą stać pojedynczo
i być samowystarczalnymi domkami.

Coraz częściej stanowią też formę agroturystyki i wellness, jako kompleks różnych, podzielonych względem funkcji namiotów. Dla wielu ludzi życie w jurtach stanowi alternatywny, wyjątkowy i głęboko duchowy styl życia. W nim odnajdują ukojenie od pędzącego świata i nadmiaru napływających, niekoniecznie pozytywnych informacji. Ponadto na ten dom nie potrzeba zezwoleń, jedynie miejsca gdzie możemy go rozłożyć.

Co właściwie te jurty mają do Beskidu Sądeckiego?

Ano bardzo dużo i to nie tylko pod kątem lifestylu, ale także turystyki, wellness i rozrywki. A gdzie? Ano w kilku miejscach, ale w tym numerze poczytacie o wspaniałych i wszechstronnie uzdolnionych dziewczynach z YurtaSPA przy Bacówce nad Wierchomlą. Co roku, od kwietnia do października, możecie zakosztować życia i atrakcji wewnątrz ich wyjątkowego jurtostanu.

Yurta Spa to chyba jedyne SPA w Polsce, gdzie w menu znajdziesz kąpiel w dźwięku i kąpiel leśną. Założycielki – Ewa i Kasia – proponują też holistyczne masaże, jogę, saunę, koncerty relaksacyjne i shirin yoku – czyli szeroko pojęty detoks cywilizacyjny w stylu „slow life”.


Znajdziesz nas na górskiej polanie, tuż obok Bacówki nad Wierchomlą. Nie dojedziesz tu samochodem, więc zostaw go na parkingu w Wierchomli Małej albo w Szczawniku i wyruszaj w drogę górskim szlakiem! Z masaży mogą skorzystać 2 osoby jednocześnie.


Każda wizyta w jurcie rozpoczyna się od filiżanki aromatycznej herbaty lub chłodnego maceratu z górskich ziół i rozmowy. Mamy czas, aby się poznać, porozmawiać i nastroić na oczekującą Cię transformację. Mile widziane są tu również zwierzęta.

Masaż Błogostan

Ten masaż to esencja Yurta Spa. Nie ma dwóch identycznych Błogostanów, bo to masaż tworzony w dialogu z Twoim ciałem i potrzebami, w danym momencie. Kierując się Intencją i Intuicją dobieramy i przeplatamy techniki: masaż klasyczny, fizjoterapia, osteopatia, muzykoterapia, Lomi-Lomi, medycyna naturalna, bambusy, gorące kamienie, esencje roślin. Wiele może się wydarzyć w drodze do Błogostanu – stanu, w którym odczuwasz głęboką i spokojną przyjemność z bycia w Pełni w swoim ciele i umyśle. W ofercie znajdziesz także rytuał z kakao lub masaż konopny z CBD.

Kąpiel w dźwięku

W każdy piątek o 20:30 w Yurta Spa odbywają się relaksacyjno-medytacyjne koncerty, które nazywamy kąpielą w dźwięku. Rozpoczynamy od krótkiej medytacji, aby przygotować przestrzeń do introspekcyjnej wędrówki. Każdy koncert jest inny, płynie w swoim wyjątkowym, relaksującym rytmie. Posłuchasz śpiewu, harmonii instrumentów i natury, improwizacji wokalnych i słownych, pieśni medycyny i żywiołów.

W Jurtostanie możesz również wynająć jurtę na noc, skorzystać z wyjątkowej sauny z widokiem na Tatry a także uwolnić się od stresu i połączyć z naturą podczas spaceru Shirin Yoku. Organizujemy warsztaty, wieczory panieńskie i kameralne spotkania.


W sezonie 2021 zapraszamy od 30 kwietnia do 15 października.

Zobacz czwarte wydanie magazynu: