FotoInspiracje – Jaworzyna Krynicka

Tekst i zdjęcia: © Konrad Rogoziński

Opis szczytów: Wiktor Potok

Partner artykułu: Starostwo Powiatowe w Nowym Sączu

Sądeckie Zaprasza


Moje miejsca - Jaworzyna Krynicka

Widok ze szczytu Jaworzyny Krynickiej o wschodzie słońca. Fotografia wykonana długim zoomem, “gołym okiem” z roku na rok coraz trudniej dostrzec Tatry w pełnej okazałości z powodu rosnących drzew i krzewów.

Szczyt Jaworzyny Krynickiej​

Szczyt Jaworzyny Krynickiej to jedno z lepszych miejsc na plener fotograficzny. Nie bez powodu bardzo często o brzasku spotkać tu możemy fotografów, którzy przybyli tu w środku nocy albo skorzystali z noclegu w Krynickiej Kolibie (co sam często czynię). Z jej okien, a nawet już z samego tarasu mamy nieco wyższą perspektywę niż z samego szczytu, co wpływa na szerokość niezakłóconej panoramy.

Wschodu egzotyka

Na wschodzie – na bliższym planie Beskid Sądecki i Niski z dwoma najwyższymi jego szczytami zarówno po stronie Polskiej jak i Słowackiej – Lackową (997 m n.p.m.) i Busovem (1002 m  n.p.m.), wschodnia część gór Leluchowskich, i Ondavská vrchovina (Pogórze Ondawskie) z górującą w niej Stebnicką Magurą (900 m n.p.m.).

Na wschód...

Im dalej na wschód, tym bardziej dziko i egzotycznie – Polskie Bieszczady, Ukraińskie Bieszczady, i niekończące się morze pasm Karpat Ukraińskich zanikających na horyzoncie. Przy odpowiednich warunkach można stąd przeprowadzić daleką obserwację i dostrzec nawet Stoja – najwyższy szczyt Połoniny Borżawskiej (1677 m n.p.m.) oddalony od szczytu Jaworzyny Krynickiej w linii prostej o około 200 km!

Zobacz galerię

Zobacz trzecie wydanie magazynu: